Siūlau pašalinti “Altorių šešėly” iš mokyklinės programos

cdb_9789955237907-VMP_altoriusesely_72max_p1Ką tik patyrusi Vinco Mykolaičio-Putino stambiausią opusą, negaliu atsikratyti apmaudo, kad jis yra privalomas mokyklinis skaitinys, nugulantis sąžinėse neatlikto darbo našta ar dar blogiau – sugaišto laiko atminimu. Toks jis buvo iki šiol mano gyvenime. “Kada nors būtinai perskaitysiu,” – tokiu ryžtu aš maitinau savo vidinį kirminą, blefuodama rašinyje ir atsiimdama, jei gerai pamenu, ganėtinai aukštą balą už tokio masto veidmainystę. Noras perskaityti buvo nuoširdus vien jau dėl to, kad po daugybės slogių, kaimo tikrove persmelktų lietuvių literatūros veikalų “Altorių šešėly” radau kiek labiau man pažįstamą, ir dėl to artimesnį, žanrą. Lyrinio subjekto savianalizė, meilės motyvai, gyvi dialogai ir išplėtota veiksmo linija buvo tai, kuo mane tuomet labiausiai įtraukdavo literatūra, tad ištraukos intrigavo ir vertė gailėtis, kad romanas liko tik vos paliestas ir iš esmės neskaitytas. Kodėl tuomet, įveikusi taip geistą skaitinį, aš nelinkiu jo mokiniams?

Žinoma, toks nelinkėjimas kyla ne iš meninių kūrinio savybių. “Altorių šešėly” ėmiausi skaityti iš karto po H. Hessės “Stiklo karoliukų žaidimo” – išties įspūdingo ir virtuoziško dalyko, dargi gvildenančio pašias temas: pašaukimo, gyvenimo prasmės, ir suręsto taip pat biografijos forma. Nusivylimo ir nublankimo pavojus buvo didelis, bet to neįvyko. Mykolaičio-Putino stilius nėra toks prašmatnus ir žodingas, kaip Hessės, bet savitas, ryškus ir vientisas, dėl to – įtikinamas. Autentiškos senosios kalbos grožybės – nebevartojami linksnių deriniai, neįprasti žodžiai kaip “prietelis” ar “būtenybė” – romanui teikia tokią žavingą gaidelę, koloritą, kuris per 700 puslapių sunatūralėja, įsigeria į sąmonę ir net kėsinasi peržengti į skaitytojo kasdienį žodyną. Dramaturginė romano sąranga taip pat be vargo atlaiko pasaulinio lygio šedevrų kaiminystę skaitytojo patirty. Tiesa, tai nėra tas ryte ryjamas romanas, kuris neleidžia nurimti, nesužinojus, kas įvyks toliau. Veiksmo spyruoklė yra visiškai atleista pirmoje dalyje, kurioje be didesnės intrigos eksponuojama Liudo Vasario pagrindinė gyvenimo dilema ir jo išorinės buities aplinkybės. Dažni autoriaus užbėgimai įvykiams už akių ir tikinimai, kur lyrinis herojus klydo, o kuri jo nuojauta vėliau pasiteisino, anaiptol neprideda kaitros. Antra dalis veiksmą kiek pagyvina ir paįvairina naujų veikėjų portretais, smulkiais konfliktais ir vos vos erotiškesne meilės linija. Trečiojoje pagaliau prasiveržia tikra įtampa, spyruoklė užsiveržia ir palengva atsileidžia, virsdama laukta, dėsninga atomazga. Tokia dramaturgija nėra prikaustanti, bet tai nėra romano trūkumas. Skaitytoją motyvuoja ne veiksmo tempas, o personažo raida, meilės linijos, dvasininkų luomo ypatybių aprašai, tautos ir valdininkų santykio peripetijos, peizažai, pokalbiai, ir visa kita, kas įvairiai ir kryptingai nušviečia tą esminę žmogaus paskrities ir jo vidinio vientisumo, buvimo savimi problemą. Vien iš susirūpinimo pagrindiniu romane iškeltu klausimu skaitytojas gali ilgas valandas praleisti su šia knyga, leisdamas save pakeliui kerėti flirto scenomis, gyvenimiškos dramos gūsiais ir nuosekliai bręstančios herojaus sielos virpėjimais, pakilimais ir nuopoliais.

Galbūt, aš manau, kad moksleiviui šitas turinys per vešlus, kad įstengtų jį aprėpti ir suvokti? Jokiu būdu. Paauglystė yra kaip tik tas metas, kuomet Liudo Vasario išgyvenimai yra aktualiausi. Žmogui susiformavusiam maža naudos iš to neapsisprendėlio. Tad, galbūt, mano priešiškumą romano buvimui privalomųjų sąraše lemia meilės scenų erotiniai atspalviai? Parašiau – ir šyptelėjau, nes šio romano skaistybė audringą paauglio fantaziją gali nebent suerzinti santūrumu. Matyt, aš įžvelgiu pavojų suicidinėje scenoje? Iš dalies – taip, aš tikiu tokių stipriai romantizuotų, fatalizmo papuošimais apkarstytų dramatiškų scenų galima žala liguistai, jau linkusiai į savidestrukciją sielai. Bet turintis sveiką protą, kad ir labai jaunas, skaitytojas nesunkiai gali įspėti, jog tragiškos lemties herojė yra atsakinga už savo likimą. Autorius tos atsakomybės neįvardina, kadangi jam labiau rūpi moters padėtis ir jos pasirinkimų ribotumo klausimas, vos įžvelgiamu punktyru paliečiamas šiame romane, bet tos fatališkos atomazgos priežastys yra veikėjų lūpomis taip detaliai aptartos, kad net ir šis epizodas labiau įkvėpia savianalizei ir atidesniam aplinkinių stebėjimui negu kokiai nepageidaujamai destrukcijai.

Aš esu įsitikinusi, kad prisilietimas prie šio gražaus kūrinio gali tapti nuostabiu ir praturtinančiu išgyvenimu bet kurio amžiaus skaitytojui, įskaitant moksleivį, paauglį. Tačiau, skaitydama jį, aš nesyk jutau nugarą perbėgantį šiurpą nuo minties, ką reikštų man šis skaitymas, jeigu tai būtų privaloma ir jeigu po dviejų ar trijų savaičių turėčiau atsiskaitymą, rašinį ar kontrolinį šito subtilaus dilemų raizginio tema. Mėgdama literatūrą, aš nejaučiau antipatijos net ir varginančios apimties privalomiesiems veikalams, bet jų patyrimą tuomet užnuodija skubėjimas ir pasiutusi “analizė” skaitymo procese, spontaniškas ruošimasis debatui, rašiniui, o tiksliau – savigynos aktui “aš skaičiau, aš žinau, aš turiu nuomonę, grrrr!” Kiek daug netenka žmogus, priverstas skubiai kimšti rafinuotą gardėsį ir žūtbūt susidaryti bei suformuluoti nuomonę apie jo skonio atspalvius ir dermę!

Kaip tuomet padaryti taip, kad “Altorių šešėly” skaitytų visa Lietuva? Užtenka gando: pora ištraukų, teiginys “vienas iškiliausių lietuvių literatūros kūrinių”, ir gauname “kada nors būtinai perskaitysiu”. Net ir neišpildytas, šis pažadas yra naudingesnis mūsų literatūrai nei “skaičiau, nes reikėjo, nepatiko”. Tai yra kelias į užmarštį. Tad siūlau išbraukti “Altorių šešėly” iš mokymo programos, nes jis yra vertas dėmesingo ir nuoširdaus skaitytojo, neprislėgto rašinio grėsmės.

Blogerių savireklamos savaitė. Mano kulinarinių blogų top-12

Ilgai nerašiau naujų įrašų ir vėl ilgai nerašysiu. Tačiau šiandien mane išprovokavo. Vienas įžūlus žiurkėnas, valdantis Visatą ir nepaliaujamai reikalaujantis už tai mokesčio , paskelbė Blogerių savireklamos savaitę, kuri įkvėpė žmones dalytis savo mėgstamiausių tinklaraščių 12-ukais. Nepretenduoju į garbingą blogerio titulą (jam apginti derėtų aplankyti savo tinklaraštį gal kiek dažniau nei kartą metuose), tačiau pastaruoju metu tinklaraštininkų triūso vaisius tiesiog srėbte srėbiu (tiesiogine prasme – taip pat), tad būtų nemandagu tokia tinkama proga nepagerbti tų, kam dažnai net nepasivarginu palikti komentaro.

Taigi, kulinarinių blogų top 12… Pirmiausia, apie atrankos į dvyliktuką kriterijus. Kulinarinius blogus aš lankau labai pragmatiškai ir naudojuosi jais visai ne pagal paskirtį: nesižaviu vis puikesnėmis nuotraukomis, neskaitau “įžanginių” tekstų, kurie vieniems(-oms) pavyksta dailesni, kitiems(-oms) ne taip vikriai išsidėsto, ir net nekeliu originalumo reikalavimų. Mano apsilankymų tikslas – žemiškas ir egoistinis: aš ieškau receptų savo kasdieniam stalui. Tad išskiriu pirmiausia tuos tinklaraščius, kurie geriausiai atlieka šią funkciją.

Esu dėkinga tinklaraštininkams, kad daugelis, net ir mėgstantieji ilgas preambules, išskiria receptus labai aiškiai, pateikia juos tiksliai ir negaili patarimų. Ruošdama maistą, naudojuosi tiek spausdintais, tiek interneto šaltiniais, tarp kurių tinklaraščiai dominuoja. Jų privalumai yra nuostabūs. Juos lengva rasti (ypač pamėgau skoniublogas.lt platformą – ten nemažai virtualių kulinarų reguliariai pateikia savo update’us). Juose yra daug išieškotų, neįprastų ar net autorinės kūrybos receptų, kurie dažniausiai yra pilnai adaptuoti vietinei virtuvei – rasti produktų atitikmenys, konvertuoti kiekiai. Taip pat patrauklus jų bruožas yra sezoniškumas (vos tik gaunate pirmą puslitrį braškių, tinklaraščiuose jau puikuojasi efektingi tortai, salotos, putėsiai ir kokteiliai su raudonskruoste vasaros skanumynų lydere). Autoriai mielai ir sąžiningai (su labai retom išimtim) pasidalija savo asmeniniais įspūdžiais, neslepia nusivylimų ir neliaupsina vidutiniškų patiekalų. Ir jeigu vis dėlto tuose aiškiuose aprašymuose lieka neaiškumų, fantastiškiausia tinklaraščio funkcija yra galimybė komentare paklausti autoriaus, kiek yra “saujelė” ar kas tos chia sėklos ir kur jų duoda. Tad matote, išties verta gaminti drauge su tinklaraštininkais. O dabar pagirkime 12 pačių pačiausių.

1. Skonio galerija – labai estetiškas, aiškus, įkvepiantis puslapis pažengusiems savamoksliams šefams, siekiantiems naujų skonių, spalvų ir formų savo lėkštėse.

2. Sonatinos receptai – nors paskutinis įrašas sukurtas dar 2013 m., “miegantis” Sonatinos blogas tebėra vienas populiariausių receptų šaltinių, ypač konditerijos srityje. Receptai “pagal Sonatiną”, drįsčiau spėti, užimtų trečiąją vietą po “pagal Beatą” ir “pagal Oliverį”.

3. Saulėta virtuvė – dovanok man, miela autore, paprastai neskiriu dėmesio tiems gyvenimo patirčių įkvėptiems tekstams (bet jie man netrukdo), ir jaučiuosi dėkinga dėl tokios aiškios struktūros, gražaus apipavidalinimo ir patiekalų reitingavimo. Aišku, vengiant publikuoti ypač prastus receptus, dešimtbalė skalė per plati, bet tas pačios sau parašytas dešimtukas ar sąžiningas aštuonetas visada adekvačiai nuteikia.

4. Forellės receptai – dar vienas besiilsintis tinklaraštis (nuo 2014 m. liepos), bet autorė, kiek žinau, parnasų šturmo virtuvėje nėra apleidusi. Ji mėgsta iššūkius, randa įdomių, intriguojančių įvairaus sudėtingumo patiekalų. Su ja galite nugrimzti į pyragą kaip į kokį nuotykį. Skonio receptorių įspūdžiai bus įvairūs, bet vis viena džiaugsitės, kad antai iškilo, susikaramelizavo, susidarė burbuliukai ar dar kas nematyto įvyko su tekstūra, spalva ar skoniu.

5. Ką suvalgyti – tęsiame atostogaujančių blogerių paradą. Tai yra vienintelis mano naudojamas kulinarinis tinklaraštis, pildomas (pildytas) vyro. Ir turinys, žinote, atitinkamas: sotu, konkretu, bet anaiptol nestokoja estetikos ir dėmesingumo maisto ruošos niuansams. Jeigu ketinu ruošti kepsnį, dažniausiai pasitikslinu, kaip tai darė jis. P.S. jei gaminsite plovą pagal čia pateikiamą receptą, mėsos kiekį dvigubinkite drąsiai ir būtinai naudokite kuminą.

6. Oditelės blogas – pastaruoju metu mano dažnai lankomas. Dominuoja kasdieniški, “ūkiški” receptai, su kūrybiška gaidele (kaip feta vištienos kukuliuose, kepsnių sukimas į suktinukus ir pan.)

7. Vaikai ir vanilė – primenantis skanumu, paprastumu ir optimizmu Saulėtą virtuvę, dažniausiai siūlantis lengvo, nekaloringo, bet sveiko ir nesudėtingai ruošiamo maisto.

8. Nidos receptai – stengiausi neliaupsinti tinklaraščių, kurių autoriai jau išleidę knygas ir šiaip labai matomi, bet, matote, nepavyko.

9. Lietuvos virėja – jeigu jau pradėjau vardinti ir itin garsius tinklaraščius, negaliu nepasidžiaugti šiuo – itin konceptualiu, kurio net ir literatūriniai inkliuzai nesugadina.

10. Baking secrets – labai entuziastingai kuriamas dvikalbis blogas su ypač detaliais aprašymais ir pasidalijimais maisto ruošos teikiamomis emocijomis. Tobulas palydovas virtuvės naujokams.

11. Duok druskos – paprastas, lengvas, niekada nenuvylęs dar maistas (seku neseniai, bet išbandyti receptai pasižymi optimaliu ruošos lengvumo ir rezultato kokybės balansu).

12. Bubble kitchen – itin daug originalių receptų iš viso pasaulio. Sakyčiau, nedidelis gurmano vadovas.

Man atrodo, aš įpusėjau sąrašą…

Mieli virtualūs šefai, dovanokite, kad daugelio Jūsų tinklaraščių nepelnytai neįtraukiau: tuzinas tėra tuzinas. Jūsų armija virtualiose platybėse maitina Lietuvą. Valgykite ir rodykit, ką suvalgėt bei kaip tai sukūrėte.

 

Iš kur atsiranda vaikai

O, tas mielas klausimas, kuriuo vaikystėje taip linksma užklupti suaugusius, užuodžiančius jame vietoje nekalto smalsumo pasikėsinimą į savo nešvankią paslaptį… Klausimas, kuris paauglystėje virsta baubu per “lytinio švietimo” valandėles kartu su ŽIV ir AIDS šmėklomis, itin atsargiai pačiupinėjamas anatomijos pamokose ir, subrendus, atsigula į savaime suprantamų žinių lentyną… O, kad tas atsakymas būtų iš tiesų toks paprastas kaip tai, ką slėpė tėvai, ar ką pateikė biologijos (anatomijos) mokytoja…

Naujo žmogaus kūryba atrodo tokia paprasta, kai kiekvienas per toli nuvedęs flirtas šmeižuoja grėsme “susigadinti sau gyvenimą”, bet tereikia imti trokšti to, ko ilgus metus vengei, ir suvoki, kad anatomija paaiškina, kaip gimė žmogus post factum, bet negali pateikti instrukcijos, kaip jį sukurti.

Yra tik keletas valandų kiekvieno ciklo metu, kurios ypač palankios gyvybės sukūrimui, ir jas galima nustatyti gana tiksliai. LH šuolį galima “pagauti” ovuliacijos testu, galima pamatyti progesterono lygio augimą, matuojant bazalinę temperatūrą, o gleivų ir kaklelio būsena leidžia pramatyti ovuliacijos artėjimą… Vyro gyvenimo ritmas, poilsio, miego ir aktyvumo kokybė gali pagerinti naujos gyvybės užsimezgimo tikimybę. Praėjus vos savaitei, kraujo tyrimas jau gali liudyti jos pradžią, o po dviejų-trijų ją gali užčiuopti echoskopas… Bet niekada net tobuliausių sąlygų išsipildymas negali garantuoti, kad nauja gyvybė iš tiesų užgims, o juo labiau – kad ji išgyvens ir vystysis… Visi testai, tyrimai, prietaisai, metodikos – placebas trokštantiems valdyti savo likimą…

Kas nors sakys: “anoks placebas, mes sykį pabandėm, ir pavyko”, ir tik patvirtins šio delikataus dalyko sudėtingumą. Tik pamanykit, kaip harmoningai turi suveikti instinktai ir pasąmonė, kad du asmenys vienu metu sumanytų kurti naują gyvybę būtent tą trumpą ciklo akimirką, kai jie tai gali. Tai – stulbinantys sutapimai, išties.

Rugpjūčio 12 d. gimė Gediminas. Žinau, kada jis pradėtas, kokia buvo mano bazalinė temperatūra bei kiti “parametrai”, kokios buvo aplinkybės ir t. t. Bet į klausimą, iškeltą antraštėje, atsakymo neturiu! Aš nežinojau, kad jis gims. Būta ir kur kas tinkamesnių sąlygų, geresnių sutapimų, kurie virto nuliais ir sugadintais nėštumo testais. Nors mes “planavome”, “ruošėmės” ir net savotiškai “dirbome” vaikų fabrike, sūnus užklupo mus netikėtai, sutriuškinęs mano iliuzijas apie savo gyvenimo valdymą.

Galbūt, aš galiu sąmoningai pasiekti kokių nors pozicijų, išsilavinimo, pajamų… Bet yra dalykų, kuriuos gauname (arba ne) tiesiog iš Dievo arba likimo, jeigu norite. Ir kai vaikas manęs paklaus, iš kur jis atsirado, aš sutriksiu ir nežinosiu, kuris atsakymas tikslesnis – anatomiškasis ar minintis gandrus bei kopūstus…

Už kokią Lietuvą…

Pastarosiomis dienomis kasdien perdozuoju negatyvių nuomonių apie Lietuvą. Apklausos rodo, kad mes – nelaimingiausia tauta, apklausos rodo, kad mes pasiruošę parduoti laisvę už materialinę gerovę… “RuDelfi” komentatoriai keikia lietuvių tautą, vadina fašistais, “LTDelfi” komentatoriai užsiima tuo pačiu, vartodami gerokai agresyvesnę leksiką… Ir visur tas pats leitmotyvas “Negi už tokią Lietuvą? Nejau už TOKIĄ kovota, draskytasi, lipta po tankais?”

Jis man kelia nuostabą. Už kokią “tokią”? Kuo gi ji ne tokia, kokia turėtų būti? Ar cepelinai apkarto, ar Venta išseko, ar nutilo dainos? Viskuo ji tokia, viskuo normali, ir ašaringos žinutės internete apie negalėjimą nusipirkti mėsos pabrangus šildymui niekaip nesiderina su eilėmis prie picerijų ir netgi rytų virtuvės restoranų, galingomis spūstimis ir didžiuliu piktų piliečių aktyvumu virtualybėje… Mėsos neįperka, o kompiuterius turi… jau nekalbant apie išmaniuosius telefonus, automatines skalbimo mašinas, plazminius televizorius ir kitus savaime suprantamais tapusius buities atributus, kurie dar visai neseniai atrodė viliojanti prabanga.

Aš tikiu, kad daliai žmonių iš tiesų sunku, tačiau kiekvienoje šalyje daliai žmonių – sunku. Vienur mažesnis, kitur – didesnis, skurdas egzistuoja visur, ir nešvengiamai veikia laimės koeficientą…

Tačiau Lietuvoje, berods, savo materialine ir kitokia gerove nepatenkinta absoliuti gyventojų dauguma. Kodėl?

Štai jo Ekselencija Prezidentas apgailestauja, kad lietuvius užvaldęs materializmas. Iš dalies tai tiesa (tiesa, turbūt, ne vien lietuvių atžvilgiu), bet stipresnis veiksnys, man atrodo, yra jausmas, kad mes galime ir esame verti daugiau. Įvairios mainų programos, išvykos, migracija, informacijos srautai mums atskleidžia ne tik tai, kad svetur žmonės gyvena geriau, bet ir tai, kad turtingųjų šalių gyventojai sulipdyti iš tokios pat tešlos, kaip ir mes. Ir tas pajautimas, jog saulėleidžio šalių tautos nėra iš esmės pranašesnės, gimdo neteisybės jausmą… Jeigu jie nėra gražesni/protingesni/labiau išsilavinę/sveikesni bei dar kažkokesni – kodėl, dirbdami tokios pat kvalifikacijos, tiek pat darbštumo ir atsidavimo reikalaujančius darbus, jie gali sau leisti daugiau?

Ekonomika nėra ta sritis, kurią išmanyčiau, bet nereikia būti labai gudriam, norint suprasti, jog aukštu ekonomikos lygiu pasižyminčios šalys savo gerovę paveldėjo, kad ta gerovė kuriama šimtmečiais, ne per 20 metų, kaip mes norėtume. Kaip pasiturinčios šeimos vaikas turi daugiau galimybių lavintis, tobulėti, įsitvirtinti gyvenime, taip ir gerą įdirbį turinti šalis natūraliai turi daugiau galimybių klestėti dabartyje nei ta, kuri daugelį metų buvo pavergta.

Bet juk mums trukdo ne materialinių gėrybių trūkumas, ne. Tos gėrybės tėra viso labo vienas iš vertės matavimo prietaisų, o savos vertės jausmas mūsuose didesnis deficitas negu pinigas. Mes pavydime ne tik ekonominio klestėjimo… Mes pavydime sporto laimėjimų, pavydime genijų, pavydime istorijos ir žinomumo, netgi praeivių šypsnumo. Nelaimingais lietuvius verčia jaustis tiesiog ta garsusis ir daug aptariamas viešumoje kompleksuotumas, kuris, manau, nėra įgimtas tautos bruožas. Jis susiformavo, matyt, dėl ilgo destruktyvaus bendravimo su kita, ženkliai stambesne, ir tokia pat kompleksuota valstybe, kuri vis dar liguistai puikuojasi “o aš pagimdžiau šitiek genijų, o mano tokia teritorija, o mane žino visame pasaulyje, manęs neįmanoma nepastebėti žemėlapyje, bet kokios statistikos suvestinėje aš būsiu matomoje pozicijoje – ir t. t., ir t. t.”. Tame dialoge “jūs niekas be mūsų išteklių – o mes jums negaminsime dešros” mes praradome gebėjimą vertinti save be grubiosios aritmetikos ir priimti valstybę kaip vertybę savyje, savaime. Nesvarbu, kiek pasaulyje žmonių yra girdėję apie Lietuvą. Kodėl kažkieno prastos geografijos žinios gadina mums savijautą? Galbūt, mes patys daug žinome apie Lesotą arba Palau?..

Ir nepaisant tokios gilios, išplitusios po visą šalį ir skausmingos psichologinės negalios, aš manau, kad nepasitenkinimas yra visiškai natūrali ir normali lietuviška reakcija į dabartį, netgi išganinga. Nes viskuo patenkintieji, tegu ir jaučiasi geriau, užkerta sau tobulėjimo galimybę. Nepasitenkinimo būsena yra veržli, nepasitenkinimas verčia kažką keisti – kad ir išvažiuoti. Žmonių migracija – normalus ir žavus procesas, ir puiku, kad mes jame dalyvaujame. Kaip ekonomikos neišmanėlė, aš negaliu įvertinti, kiek žalos atneša lietuvių nuotekis į Airiją, bet aš nutuokiu, kiek žalos atneša žmonių uždarymas vienoje teritorijoje. Meilė tėvynei neturi būti priverstinė, kaip jokia meilė. Žmogui reikalingas pasirinkimas. Ir žinoma, niekas taip nepraturtina, kaip kelionės. Tiesą pasakius, tik keliaudami lietuviai ir įgijo galimybę susikurti tą mitą, kad blogai gyvena…

Mitą? Taip, man atrodo, vis tik mitą. Aš pati esu zyzla, kuri reguliariai pasiguodžia, kad niekada gyvenime neįpirks jokio būsto… Bet… o kurioj šaly po poros metų darbo vos įgijęs patirties specialistas pasistato namą? Arba bent jau fundamentą? Atsakomybė dėl to, kaip mes gyvename – tik ant mūsų pečių. Mes patys ingoruojame valstybę, patys ją bandome apgauti. Man mikriukų vairuotojai jau išmoko duoti kvituką – tikriausia, užknisau… Bet kiek yra tų situacijų, kai neimamas čekis, kai dalis atlyginimo mokama (ir priimama!) vokeliuose, kai, radus įstatymo spragą, supuolama ja naudotis… Be abejo, mokesčiai slepiami dėl to, kad jie yra neretai neadekvatūs, bet vienintelis kelias juos sumažinti yra juos mokėti…

Bet ir ta iš tiesų tamsi mūsų realybės pusė – nėra lietuviška… Nesame vienintelė tauta žemėje, linkusi sukčiauti. Suvokdami save ir valstybę kaip du atskirus subjektus ir netgi priešingas stovyklas, elgiamės lygiai taip pat, kaip didžioji dalis pasaulio piliečių. Nei prancūzai, nei vokiečiai, nei amerikiečiai savų išrinktųjų nedievina, ir savanaudiškumas nesvetimas jokioje pasaulio dalyje. Aš neturiu recepto, kaip tai peržengti, bet tiesiog galiu išsakyti nuomonę, kad to nereikėtų priimti kaip kažkokios unikalios lietuviškos negandos.

Aš jaučiuosi dėkinga tiems, kurie kovojo už tokią Lietuvą. Žinau, kad, jeigu kiltų būtinybė – mes kovotume ir dabar. Nes šitiek pykti ant savo šalies tegalima iš tikrai didelės meilės – meilės, kuri nori matyti savo objektą idealų, neklystantį, o pamačiusi jį realų, nusivilia, ir pyksta. Ir aš tikiu, kad ta reikli idealizuojanti tėvynės meilė išaugs į brandesnį, tikresnį, gilesnį santykį su ja, kai išmoksime ne tik stebėtis, kodėl čia neteka pieno upės tarp kisieliaus krantų, bet ir iš tiesų ją puoselėti, auginti ir jausti atsakomybę.

Vestuvės – geras atrakcionas

Štai, ir man tai nutiko… Aš – žmona! Galėčiau rašyti dabar “sėkmės receptų” brošiūrėles su pamokymais -aitėms, kaip iš atkaklių vienišių virsti žmonomis, tačiau aš tai darysiu gal kiek vėliau, auksinių metinių proga ar pan. O dabar, vis dar pilna naujos patirties jaudulio, aš noriu papasakoti apie vestuves. Prisipažinsiu, man tai visuomet atrodė labai keistas renginys… Meilė yra verta šventės, bet ta šventė taip sukarikatūrinta mūsų dienomis. Kalbu ne apie tai, kad pusė priesaikų nepasiteisina, aš nuoširdžiai tikiu, kad tik tikėdami meilės amžinybe galime mylėti iš tiesų giliai ir stipriai. Aš kalbu apie patį šventės modelį. Sėsti į prabangų neįperkamą automobilį, kad pravažiuotum porą kilometrų, puoštis didžiule suknele-kalėjimu, primenančia feodalinius laikus, kai dama tebuvo pasyvus gėrėjimosi ir užkariavimo objektas, nusamdyti brangiausią fotografą, fotografuotis visą dieną, pozuoti rapsų lauke, prie fontanėlio, ant tiltelio ir milijone kitų vietų, kurios porai ničnieko nereiškia, o po to svečiams dideliais kiekiais pilstyti pigiausią vyną, degtinę ir tiekti riebius karbonadus, skambant pusiau fonograminiam popsui… Ir nežinoti, visiškai nežinoti, kam visa tai… Yra merginų, kurios rengia tokį keistą šou ir tuo gali mėgautis, yra ir tokių, kurios sugeba šablonišką vestuvių modelį išpildyti stilingai ir net rafinuotai (pvz, skambant gyvai atliekamam popsui vietoje karbonadų tiekiami sultingi “steikai”), bet mudu, pradėję planuoti vestuves, žinojome – mūsų šventė bus kitokia. Joje nereikės gerti, nereikės kelti milijono tostų už jaunuosius, nebus limuzinų, pūsto sijono, veliumo ir dar dievaži ko. Skambės džiazas, mes šoksim lindyhopą, aš būsiu kuklia balta suknele, vyras – gražiu nauju kostiumu, kuris tiks vėliau kitoms progoms, tortą iškepsiu pati, o į ceremoniją mes važiuosime troleibusu. Pasakyta – padaryta, nepaisant visos mano giminės spyriojimosi ir protestų. Taip viskas ir buvo, taip ir buvo…

Diena išaušo kaip visos kitos. Nei išskirtinės susikaupimo ramybės, nei susierzinimo dėl barbenančio į stiklus lietaus, nei ypatingo pakylėjimo – tiesiog ryto, paprasto atostogų ryto nuotaika. Tiesa, prabudau ne pati – sunerimusi floristė telefonu prašė dar valandėlės puokštės darymui. Nuraminusi gėlininkę, kad savo užsakyto orchidėjų burbulo net nesiruošiu atsiimti iki vidurdienio, užmigti nebeįstengiau – gerklę skaudėjo, ir katinas nepatogiai išsitiesė ant mano kojų. Todėl, silpnu rytiniu balseliu paprašiusi savo seniai prabudusio be-kelių-valandų-vyro įprastinės kavos į lovą, pradėjau teiktis kėlimuisi. Man besivoliojant, jis jau pradėjo ruoštis pasitikti mano tėvus, paimti jiems išnuomoto buto raktus, suvežti reikalingų daiktų likučius į klubą bei parvežti gėlių, o aš tą laiką paskyriau bendravimui su katinu, dušui ir minimaliam bardako likvidavimui – nelabai norėjau, kad stilistei reikėtų vaikščioti šokoladu ir morengais (juk aš visą savaitę prieš tai kepiau sausainius ir vestuvinį tortą!). Atėjus Gražinai, viduje ėmė busti šioks toks jauduliukas, kurį stiprino mano besirenkančios į Vilnių šeimynos skambučiai. Pamažu namai tapo triukšmingi – sūnėnas ir dukterėčia žaidė su mano tėvu, sesuo svarstė, kur pirkti pėdkelnes dukrytei (pirktąsias specialiai vestuvėms paliko namuose), tėtis guodėsi, kad pamiršo batus ir atvyko sandalais, mama su savo pussesere tvirtino man bantą, o aš stovėjau visų pasigrožėjimui – lėlytė – Gražinos (šukuosena ir makiažas), Ingos (suknelė), Arūnos (papuošalai) ir savo pačios kūrinys – linksma ir saugi po ryškia parado pirmininkės kauke. Šiandien visi ir viskas šoka pagal mūsų dūdas – tas suvokimas atėjo labai natūraliai. Nėra nieko linksmiau kaip klapsėti veidrodin milžiniškom priklijuotom blakstienom ir žinoti, kad šiandien esi svarbiausia.

Taigi, nieko nelaukę, mes ir užgrojome savomis dūdomis. Palikę šeimyną ruoštis-puoštis mūsų namuose, apsiginklavę skėčiais (aš – dar ir guminiais batais), lydimi Sandros (fotografės), išėjome iš namų… Šalta! Bet tai buvo ne tas šaltis, kurio aš taip bijau. Kadaise mes su mano gera drauge Nidoje maudėmės naktį jūroje – vėjuotą, tamsią, klastingą naktį teškenomės audringoje šaltoje jūroje. Tuomet nebuvo šalta, nes mes žaidėme su Jūra, demonstravome savo lengvabūdybės ribas, ir šaltis buvo tik dar vienas adrenalino šaltinis. Taip buvo ir šį kartą – mes, jaunikis ir nuotaka, keliavome tuščiais kiemais per balas – pėsčiomis, link troleibusų stotelės – toji išdaiga mus taip linksmino ir atrodė tokia šauni, kad iš šalčio mes tik kikenome. Lietus ir vėjas darė tą avantiūrą dar smagesnę – bepigu prasivaikščioti kiemais šviečiant saulei, o štai per lietų… Nė sekundei nepasigailėjau, kad pasirinkome būti kitokie…

Praeiviai buvo niūrūs – lietus, šalta, diena slogi. Laimingi mergina balta suknele ir kostiumuotas vaikinas mėlyna peteliške vieniems įžiebdavo pavargusiuos veiduos šypsenos šešėlį, kitiems – nuostabą, tretiems – gal net susierzinimą, nes mūsų paprastumas tądien galėjo atrodyti kone šventvagiškas. Visą kelią itin tvarkingai laikėmės kelių eismo taisyklių – pėsčiųjų perėjos nepaprastai derėjo prie mano guminių vaikiškų batų! Pakeliui į CUP`ą papozavome prie lindyhopo studijos, pademonstravome gražiausią mūsų šokio judesiuką, po to – užėjome į minėtą prekybcentrį, į Hesburgerį – valgyti mėsainių ir bulvyčių fri. Kodėl mėsainių? Visų pirma, tai yra linksmas maistas, antra – nors juos nuolat peikiame, laikas nuo laiko jų pavalgome, tad tai ganėtinai autoironiškas valgis mums. Maitinome vienas kitą bulvytėmis, bučiavomės ant eskalatorių, gėrėme pieno-ledų kokteilį dviems šiaudeliais ir vienos stiklinės – žodžiu, darėme tai, ką darome kone kasdien, tačiau šį kartą – objektyvui, prieš kurį iš kailio nėrėmės.

Ant baltojo tilto sutikome dar dvejas vestuves. Pora, keliavusi vienumoje su fotografu, su mumis pasisveikino, o toleliau stovėjęs didokas pulkas į mus net neatkreipė dėmesio – ko gero, tiesiog todėl, kad visi jie buvo smarkiai užimti reiklaus fotografo, gaminusio iš jų kūnų eilinę mega-kompoziciją. Pora kadrų Lukiškių aikštėje (tai buvo vienintelis momentas, kai tikslingai pozavau – reikėjo pasisukioti, kad matytusi sijono grožis), ir mes – bažnyčioje, į kurią įeidami apgadinome kažkokio kito pulko kongenialią mega-kompoziciją.

Dominikonų šventovėje pasijutau kaip namie. Persiaviau, pasipuošiau mėlynom basutėm, drąsinau svečius sėstis bažnyčioje, išdalinau savo daiktus artimiesiems, aiškinau sesei (liudininkei), kur jai būt ir kaip elgtis, bet daugiausia stovėjau išsišiepusi ir galvojau, kad Dievas, turbūt, mums dar nepriėjus prie altoriaus, jau uždėjo ties mūsų vardais paukštuką – turbūt, jau viskas su mumis aišku Jam. Ir galiausiai, visiems susėdus, pasiruošę, persimetame linksmai keletu žodžių su Mindaugu ir žengiame paskui jį taurioje tyloje…

Tą akimirką aš nepatyriau didelio jaudulio, buvo tiesiog šviesiai jauku. Šis momentas nieko nekeitė, mes atėjome patvirtinti akivaizdybę, kad mudu mylime vienas kitą. Po trumpos įžanginės kalbos Mindaugas pakvietė mudu skaityti pasirinktus skaitinius. Prieš mano akis gulėjo mūsų Biblija, atsiverčiau Giesmių giesmės Antrosios giesmės puslapius, ir perskaičiau jos antrąją pusę: “Savo guoly per naktis ieškojau to, kurį myli mano širdis… Ieškojau, bet jo neradau. Turiu tad keltis ir išvaikščioti miestą, gatves ir aikštes…” Tiesiog jutau, kaip mano tariami žodžiai keliauja į susirinkusiųjų protus – bent pusė jų žinojo, kaip ilgai, kaip toli aš ėjau link altoriaus, kokiais vingiuotais meilės takais klajojau. Jie žinojo, kad tai – apie mane ir ką aš rašyčiau “sėkmės receptų” brošiūrėlėse netekėjusioms merginoms. Vyras atsivertė kiltą puslapį – ir tai vėlgi buvo apie jį, Trečosios giesmės vidurys “Tu sužavėjai mano širdį, mano sesuo sužadėtine…” Ir aš klausiausi net ne jo skaitomų žodžių, o to, kaip tvirtai, gražiai ir išraiškingai skamba jo balsas, didžiuodamasi, kad stoviu šalia žmogaus, kuris gali skaityti – ir suprasti – ir išjausti – Knygų Knygą – giliau, tyriau ir nuoširdžiau negu bet kas, ką aš pažinojau, nebijodamas to, kad būti religingu ir jautriu vyru nūdien nepopuliaru…

Po Evangelijos skaitymo Mindaugas kreipėsi į mus labai asmeniška, subjektyvia kalba. Jis kalbėjo, kad ne kiekviena pora vyksta į savo vestuves troleibusu, valgo bulvytes fri ir žengia prie altoriaus neišsprendusi savo pirmojo klausimo. Juk mūsų pažintis buvo ginčas – ar muzikinis skonis ir protas yra tiesiogiai susiję, ir mes to ginčo iš tiesų nebaigėme, tad iš tiesų likome neišsprendę savo pirmojo klausimo. Ir jis pasakė, kad mumyse, mūsų elgesy yra paradoksas, tačiau pats katalikų Tikėjimas yra pagrįstas paradoksais, todėl mes turime būti tobuli, gailestingi ir geri kaip Dievas, ir net jei tai atrodo per svari našta ir atsakomybė – mes patys ją užsikrovėme savo paradoksais. Mane, tiesą pasakius, bestelėjo jo didelis pasitikėjimas mumis kaip gerais žmonėmis – aš niekada nesusimąstydavau apie tai, kad tokie žmonės, kaip mes – tiesiog nuoširdūs, normalūs žmonės – gali lygiuotis į Dievą, o gal visuomet turėtų? Tuos žodžius bus gera prisiminti, kai mudu būsime jų verti, ir jie bus labai skaudūs, jei mes kada nuvilsime patys save ir tolsime nuo svarbių idealų, o gal taps juokingi, jeigu mes kada nors atsiversime prieš Dievą, bet jie visuomet liks – kartą ištarti, jie visuomet liks mumyse, tai buvo vieni tų retų, visam gyvenimui svarbių žodžių.

Priesaika man tiek vyro, tiek mano pačios lūpose nuskambėjo savaime suprantamai. Tai yra stiprus teiginys, bet tą akimirką jis mūsų nebedegino, nebešokiravo, nesuvirpėjo ant lūpų, nes jame nebebuvo atradimo, tai buvo tiesa, kurią mudu tiesiog patvirtinome – dar kartą. Ir aš pamaniau, kad daugelis porų, kurios teigia jautusios ypatingą nušvitimą priesaikos akimirką, ko gero, jaučia tiesiog bažnyčios aureolės nekasdieniškumą ir “scenos baimę” – jaudulį, kai į tave žiūri daug akių ir kai būni dėmesio centre.

O po visų sveikinimų, šampano ir mano gražiųjų sausainukų išaušo akimirka, kurios laukiau šiek tiek su baime… Mama paklausė, kur mūsų automobilis. Aš taip natūraliai ramiai atsakiau, kad važiavome troleibusais. Ji buvo šokiruota, pasipiktinusi, sunerimusi – tuoj pat ėmė regzti planus, kuo ir kaip mus vežti, ir prireikė nemažai argumentų, kol įtikinome ją, jog turime kitokių reikalų ir visur nusigausime patys, o jeigu ką – pinigų taksi tikrai turime, tad, jeigu lietus mums pabos – būtinai važiuosime taksi. Kol išsprendėme visą tą pasiginčijimą, aš įkišau kojas vėl į guminius batus (bateliai nuo drėgmės jau buvo pradėję keisti spalvą, ir su jais šalo kojos), užsimečiau ant pečių mamos striukę (darėsi dar šalčiau), atsikračiau puokštės, ir mes su vyru bei fotografe pajudėjome vykdyti tolesnio fotosesinio plano…

Nors jau viršiju numatytąją pasakojimo apimties normą, apie tą planą papasakosiu plačiau. Matote, mes pasiėmėme laužtuvą… Tikrą, metalinį, sunkų… Ir grįžome ant Baltojo tilto. Susituokusios poros mėgsta kabinti ant tilto spynas… Pernykštės – jau surūdijusios, beje… O mes surengėme akciją “Meilės rūdys griauna Baltąjį tiltą”, bandydami (tiksliau, vaizduodami, kad bandome) nuimti nuo tilto vandalų užkabintas spynas. Toliau nukulniavome link “Europos” – tiesiog praktiniais sumetimais – pasišildyti ir atsigerti kavos, nes ir šaltis, ir nuovargis ragino atsipūsti. Sykiu prisiminėme, kad “Europoje” lankėmės savo pirmojo pasimatymo metu – ir irgi tik tam, kad pasišildytume… Iš tiesų, per mūsų pirmąjį pasimatymą mes irgi vaikščiojome po lietumi, tik ne rugpjūčio, o lapkričio! Atsisėdome ant to pačio suoliuko, ant kurio galėjome pirmą kartą pasibučiuoti, bet nepasibučiavome tuomet. Šį kartą bučiavomės, kaip turi būt.

Paskutinė fotosesijos stotelė buvo Laisvės kelias. Šio paminklo statybą abu esame simboliškai parėmę, ten yra plyta su mano vardu – aukštai, pirmoje eilėje, fotografuoti beprasmiška, nesimato, už tai vyro plyta – ganėtinai žemai, ir su labai aiškiai užrašytais jo vardu ir pavarde. Ten įsiamžinome – ir jis vienas atskirai prie savo plytos, ir mudu abu, susikibę už rankų – lyg patys stovėtume už Laisvę. Na, šiuo metu mes stovime kaip naujos šeimos užuomazga, kuri neišvyks iš Lietuvos ir pasistengs pagimdyti ir užauginti gerų Lietuvos piliečių… Bet ilgai šia idėja mes nesimėgavome. Nežinau, ar bus vertingų kadrų, bet mums jau pasidarė šalta, tad nuskubėjome link stotelės…

Į “Jazz kablį” atvykome po jau labai rimtu lietum… Turtingi būsime, oi turtingi… Vakarėlis mums pavyko, nepaisant to, kad dėl kelių paskutinę akimirką atsisakiusių svečių, žmonių buvo visu ketvirtadaliu mažiau negu suplanavome. Pasiteisino ir Vyto pagamintos “servetėlės” iš vinilo plokštelių su mūsų nuotraukomis, kurias svečiai išgraibstė kaip suvenyrus, ir furšetinis maisto patiekimas, ir gėrimų parinktis (vynas ir brendis), ir džiazas – nors niekas ir nepuolė šokti pagal A. Polevikovo kvarteto atliekamas Ellos Fitzgerald dainas, visiems patiko, o ypatingai mano šeimai, kurie tokios muzikos niekada gyvai nebuvo girdėję. Lindyhopo pamokėlė bei Martyno ir Kastės šokis surinko taip pat aukštus reitingus. Ir mūsų pasirodymai, ir mūsų šokis, kurį labai rimtai ruošėme – viskas pavyko tikrai neblogai – ne be vestuvėms būdingo saviveikliškumo, bet vis dėlto gana estetiškai. O vakaro vinimi tapo Antanas, Vyto klasiokas, aktorius, kuris pravedė mūsų vestuves nuotaikingai, intensyviai ir įdomiai. Tačiau didžioji kulminacija buvo mano tooortas. Žinoma, jį kepdama prigadinau nemažai nervinių ląstelių, ir jis man gavosi ne tokios formos, kokios norėjau, ir puošiau jį kitaip, negu norėjau, tačiau vis dėlto man pavyko jį padaryti tvarkingai simetrišką (tai nėra taip jau paprasta, ypač kai didžioji dalis lakštų formuojama rankomis, be jokių formų) ir beprotiškai skanų – aš pati buvau nustebusi, kokie tobulai trapūs gavosi morengai, koks vientisas kremas bei kokie  purūs biskvitai… Tad bala nematė tų papuošimų, visuotinis susižavėjimas tortu bei greitas jo tirpimas svečių burnose atperka tas dvi paras kepybos reikalų, su kaupu! Prie torto išgirdome dar ir “ilgiausių metų”. Žodžiu, vakarėlis prabėgo intensyviai, smagiai ir įdomiai, kokio mes ir norėjome – kad jame būtų įdomu netgi mums.

O kitą dieną – spėkite, kas buvo labiausiai sužavėti? Ogi tie, kas mus daugiausia atkalbinėjo nuo visų mūsų avantiūrų – mama, tėtis, sesuo, ir taip pat – mano tetos, dėl kurių reakcijos į neįprastus sprendimus labiausiai nerimavau.  Jau mama džiaugėsi ir mano tortu, nes tokio tikrai niekur negautume užsisakę, ir džiazu, kurį išgirdo gyvai pirmą kartą, ir alkoholio parinkimu – mat degtinės ir nebūtų kam gerti, ir suknele, su kuria buvau lyg coliukė, ir netgi troleibusais – kitą dieną jai tai jau atrodė linksma ir smagu ir ji jau kone didžiavosi, kad jos dukrelė yra tokios originalios poros pusė.

Ir štai, viskas prabėgo, baigėsi, ir aš dabar su dar didesne ironija žvelgiu į tą vestuvinį ėjimą iš proto ir į save pačią, dar prieš mėnesį panikavusią dėl to, ano ir trečio. Vestuvės yra fainas atrakcionas. Visa, išskyrus patį santuokos sudarymą, jose tėra dekoras, žaidimas. Mums jį pavyko sužaisti visai smagiai ir netgi gaila, kad nėra progos surengti kito tokio brangaus grand-benefiso. Man patiko, noriu pakartot!

Švelnūs pyragai su vanilės pudingo kremu

Kai norisi lengvo, gaivaus, tirpstančio burnoje skanėsto, ar kai tiesiog reikia visus apžavėti savo konditeriniu stebuklu – tobulai tinka šie pyragai su pudingo kremu. Pieniški kremai visuomet baugindavo mane – atrodė, prisvils, nestings, išbėgs, bus gumuliukai, neskanu… Cho-cho, kaip aš klydau! Taip, kremo ruoša reikalauja vikrumo, negalima snausti pilant krakmolą į pieną – ir tiek, daugiau jokių aukštojo pilotažo elementų, už tai rezultatas – švelnus, viliojantis kremas… Įspėju, kad vieno pyrago užteks tik 4-5 asmenims vienam kartui. Aš vaisiniu pyragu vaišinau 11 valgytojų… Buvo tikrai per mažai…

Na, ir štai jie – išgirtieji pyragai:

Obuolių pyragas su pudingu

Idėja iš “Didžioji kepinių knyga

Skonis 10 iš 10

Sudėtingumas – 3 iš 5

1 mažam pyragui reikia (originaliame recepte nurodyti dvigubai didesni kiekiai, aš kepiau pusę porcijos. Galima drąsiai dvigubinti ir kepti didelį pyragą per visą skardą):

 • 75 g varškės (paėmiau “Mūsų” švelniąją”)
 • 3 v. š. pieno
 • 3 v. š. aliejaus
 • 80 g cukraus
 • 0,5 v. š. vanilinio cukraus
 • žiupsn. druskos
 • 150 g miltų
 • 1 a. š. kepimo miltelių
 • 20 g vanilinio pudingo
 • 0,5 v. š. krakmolo (geriau šiek tiek mažiau, mano kremas gavosi per plauką per tirštas)
 • 190 ml pieno
 • 1 mažas kiaušinis (originaliam kiekiui – 1 didelis)
 • 65 g grietinėlės
 • 700 g obuolių

Tešla – ta pati, kaip ir sviestiniam pyragui: varškę sumaišome su pienu, 40 g cukraus, miltus su kepimo milteliais iš pradžių pamažu įmaišome elektriniu plaktuvu, kai tampa per tiršta – įminkome rankomis. Iškočiojam šiek tiek, ir įklojam į sviestu pateptą apvalią formą (pagal mano nurodytus kiekius) arba į skardą (pagal originalius kiekius). Pudingo miltelius, krakmolą ir likusį cukrų reiškia ištirpinti trijuose šaukštuose pieno (kaip ir visuomet ruošiant krakmolą – svarbu gerai jį išleisti, kad nesusidarytų gumuliukai). Likusį pieną užvirinti, pilti plona srovele pudingo masę, vikriai maišant mediniu šaukštu, vos ėmus tirštėti – nukelti nuo ugnies – tegu aušta. Į ataušusį kremą įmaišyti kiaušinio trynį. Kiaušinio baltymą suplakti iki putų, įmaišyti į pudingą. Tą patį atliekame su grietinėle – įmaišome plaktą. Paragaujam ir džiūgaujam, kaip skanu bus. Obuolius nulupti ir supjaustyti galima tuo metu, kol aušta kremas. Kremą sukrečiame ant tešlos, sudedame obuolius, ir šauname į 200 laipsnių orkaitę pusvalandžiui. Valgyti ataušusį (dar geriau – atšaldytą šaldytuve), mėgautis švelniu saldumynu.

Tobulas nuo varškinio minkšto pagrindo iki neprarandančių sultingumo obuolių! Bet didžiausias malonumas – tai kremas, kuriam grietinėlė suteikia švelnumo, kiaušinis – standumo, o pudingo masė – puikų vanilinį skonį. Pudingą drąsiai galima keisti krakmolu su vaniliniu cukrumi esencija arba pačia vanile – vis viena rezultatas bus pieniškas ir vaniliškas, o juk nieko daugiau ir nereikia…

Kitas panašaus tipo ir panašaus kremo pyragas originaliame recepte “Didžiojoje kepinių knygoje” pavadintas “Žemuogių tortas Jamaika”. Kadangi nedėjau nei žemuogių, nei Jamaikos romo, jo pavadinimas –
Vaisinė fantazija vanilinio pudingo tema

Idėja iš: “Didžioji kepinių knyga”

Skonis 10 iš 10

Sudėtingumas – 3 iš 5

1 pyragui prireiks:

 • apie 200 g miltų (originaliam recepte parašyta 120 – tai yra klaida, nes tešla gaunasi pernelyg sviestuota, teko pridėti miltų, kol tapo panaši į normalią trapiąją tešlą)
 • 0,5 a. š. kepimo miltelių
 • 1 kiaušinis
 • pak. vanilinio cukraus
 • 40 g + 2 v. š. cukraus
 • 75 g šalto sviesto
 • 4 a. š. želatinos
 • 30 g krakmolo (aš naudojau vanilinį pudingą)
 • 250 ml pieno
 • 200 ml grietinėlės
 • 6 v. š. “Amaretto” likerio, romo arba kito gėrimo kremui skaninti
 • vaisių papuošimui

Paruošiame trapiąją tešlą: miltus sumaišę su kepimo miletliais persijojame į dubenėlį, viduryje kauburėlis, į jį įmušam kiašinį, ant kraštų išdėliojame šalto svieto gabaliukus, užbarstome vaniliniu ir 40 g paprasto cukraus – šaltomis rankomis suminkome tešlą, įdedame į šaldytuvą pusvalandžiui. Man dėl neteisingų proporcijų originaliame recepte ir dėl karščio tešla ne itin pavyko, nes pridėjusi miltų nebeatšaldžiau jos. Atšaldžius, ją reikia suploti (kočėlu ar atsargiais delnais), įkloti į torto formą, kraštus šiek tiek užlenkiam į viršų (krepšelio forma), subadyti šakute ir kepti 200 laipsnių orkaitėje 20 min. Atvėsinti, ištraukti iš formos.

Kremui pirmiausia reikia išbrinkyti želatiną. Pudingą (arba krakmolą) gerai išmaišyti su 6 šaukštais pieno. Likusį pieną užvirinti, pilti pudingo masę, vikriai išmaišant, ir nukelti nuo ugnies tirštėjantį (vis tai vyksta ganėtinai greit – ne lėčiau nei pienas suputoja užvirdamas). Į kremą įberiame likusio cukraus, pilame likerį (romą ar kt.). Želatiną pakaitinti, kol ištirps (negalima užvirti), įpilti į kremą. Ir palikti ataušti. Į jau atvėsusį, sustingusį kremą reikia įmaišyti plaktą grietinėlę – iki tol kremas gali atrodyti saldokas, o nesaldi grietinėlė jį sušvelnina. Kremą sudedame į trapios tešlos krepšį, puošiame vaisiais. Labai vasariška, gaivu ir visiškai nesotu – galima tiekti po rimtų pietų ar vakarienės.


Kaip mes Kernavėje “rasa prausėmės”

Joninės man kasmet pralėkdavo nepastebėtos, nešvęstos, neypatingos – kaip viso labo papildomas laisvadienis, kurį galima išnaudoti dykinėjimui arba atidėtų darbų krapštymui. Ryškiausias Joninių prisiminimas ligi šiol – tai keletas laužų, matytų praėjusių metų naktį pro automobilio langus pakeliui į Marijampolę, kur mūsų laukė bandymų užmigti griaudint baliui už sienos naktis – Jonai siautėjo… Bet šį kartą Joninės nutiko kiek kitaip, nes mūsų (mano ir mano mylimojo) gyvenime atsirado vienas spontaniškas ir įdomus žmogus, kuris pasiūlė važiuoti į Kernavę, o mes entuziastingai sutikome, nujausdami, kad priešingu atveju sugaišime visą savaitgalį kur kas įprastesniems užsiėmimams.

Iš pradžių ėmė atrodyti, lyg vakaras žadėtų lėkštą masinį renginį po atkakliu ir persmelkiančiu lietumi: pirmasis įvažiavimas į miestelį pavirtęs kilometrine automobilių stovėjimo aikštele, įvažiavus pro antrąjį – irgi nebuvo galo automobiliams, tvyrojo galingos “masofkės” dvasia ir skvarbi nuobodaus lietaus drėgmė. Gatvėje išrikiuota solidi grandis prekybinių palapinių, kuriose pristatomas asortimentas varijavo nuo tradicinių Kaziuko mugių skanumynų iki Basanavičiaus g. Palangoje aptinkamų gėrybių. Matyt, Joninėms tinka viskas, kuo galėtų susigundyti pirkėjas. Mūsų naujasis draugas iš visos tos įvairovės nusitaikė į girą, kurią, iš vieno indelio, draugiškai gėrėme ratu, po spalvingu mūsų persipynusių skėčių skydu. Labai rituališka, linksma ir vienijanti įžanga į tikresnes Jonines negu tos, kurias galima patirti imituojant šventę persivalgymu ir girtumu.

Pro visus šašlykus ir sausainius, pro traukiančią brandžiu balsu meilės dainas lauko sceną ir gracingą bažnyčią mes ėjome į Pajautos slėnį – tokį gražų, pasakų Neries slėnį, kuriame vyko visiškai kitokia šventė, tvyrojo kiti kvapai ir pasimiršo visa tuštybė, likusi klaidžioti tarp palapinių… Ten įsijungė būtas laikas ir baltų dvasia, kuri viliojo laipioti piliakalniais, žiūrėti į sugeriančią lietų Nerį, patrypčioti prie pagonių dievams skirto aukuro, kantriai laukti, kol dalis kompanijos susipins vainikus, leistis prie upės, stebėtis, kodėl ten sėdinčios moterys traukia graudžias karo dainas, žiūrėti į pirmuosius du plūduriuojančius vainikus ir, įsižiebus laužams, kilti atgal į piliakalnius – spoksot į ugnį ir šokti polką lietuje.

Aš nežinau, kiek autentiškos ir kiek patikimos tos mūsų Joninės, iš kurių išvykome anksčiau laiko, neieškoję paparčio žiedo, neplukdę vainikų, nešokinėję per laužą ir nesiprausę ryto rasa. Bet grįžimas į palapinių šurmulį sudavė tarytum žingsnis iš užuovėjos į pragarą. Neturiu jokių priekaištų tiems, kas sudarė daugumą, kuriai buvo gana pasistumdymo tarp prekystalių ir didesnio ar mažesnio kiekio svaigalų. Nesu autentiškų tradicijų fanė ir nemanau, kad kitoks šventimas negu tas, kurį patyrėm, būtų mažiau gražus. Tačiau tasai šurmulys, masyvios mugės, alus ir užkandžiai visas šventes suvienodina, atima iš jų unikalų žavesį. O ten, Pajautos slėnyje, degė tik Rasos šventės laužai, gaudė tik šia proga prabilę gongai, plyšavo polkutėmis ir valsiukais kapela… Rimta praraja tarp dviejų greta švenčiamų Joninių; tiktai ir tuos, kas pynė vainikus prie Neries, ir svirduliuojančius nuo alaus “jonus” gaubė tas pats nedraugiškas skvarbus lietus ir grynesnis, tikresnis oras, iškvėptas slėnio žalumos ir svaiginantis plaučius pasiilgta gaiva…

Cheesburgeriai yra skanūs!

Tikrai, tikrai, sūūūrainis yra gardus valgis! Įkvėpta Kąsuvalgyti.lt, šiandien inicijavau šitokį eksperimentą ir savo virtuvėje. Rezultatas – šiek tiek primenantys pirktinius, bet nepalyginamai skanesni sūrainiai. Visi ingredientai sudaro tobulą klasikinio skonio visumą.
Užtrukome apie pusvalandį.

Idėjos šaltiniai: Kąsuvalgyti.lt, video receptas.
Skonis – 10 iš 10
Sudėtingumas – 2 iš 5
4  sūrainiams reikia:

 • 4 bandelių
 • 200 g faršo (naudojau kalakutienos)
 • prieskonių faršui (naudojau įprastą mišinį broileriams)
 • 4 salotų lapų
 • 4 griežinėlių sūrio
 • baltojo ir pomidorų padažų
 • 12 rauginto agurko griežinėlių

Pirmiausia ruošiamas faršas. Įmaišome mėgstamų prieskonių, padaliname į lygias dalis. Padaryti ant kepimo popieriaus lapo keturis apvalius faršo “blynus”, tokio pat skersmens, kaip ir bandelės. Uždengti kitu kepimo popieriaus lapu ir įdėti į šaldytuvą kelioms minutėms. Po to kiekvieną faršo apskritimą iškepame keptuvėje iš abiejų pusių. Kadangi naudojau minkštą paukštienos faršą, nebuvo įmanoma jo nuimti nuo kepimo popieriaus, tad aš, apvertusi faršo apskritimą į keptuvę, atsargiai medine mentele atskirdavau mėsą nuo popieriaus. Bijodama sugadinti formą, kepiau po vieną. Gaminimo laikas nuo to ne itin pailgėja – plonyčiai paukštienos faršo blynai iškepa per 3-5 minutes.

O toliau – malonus konstruktorius: ant bandelės salotų lapas, ant lapo – faršinukas, šiek tiek padažų, sūrio gabalėlis, trys griežinėliai rauginto agurko ir kita bandelės pusė ant viršaus. Visą gėrį pašaunam į orkaitę kelioms minutėms, kad išsilydytų sūris.

Jėga, įspūdis nuostabus. Nemėgstu kartoti tuos pačius patiekalus, bet sūrainiai neišvengiamai laikas nuo laiko sugrįš ant mūsų stalo. Jei tik dar bandeles išmokčiau tokias pati kepti, laikyčiausi sūrainių dietos. 🙂

Nėra pinigų šviesai

Maniau, kad myliu naktį… Maniau, kad jos nebylūs šalti virpesiai pagimdo mano įkvėpimą ir jaudulį, kad tamsos gelmė kuria neregimų pasaulių arkas ir supa mane paslaptingame savo glėbyje, kad būtų gera ir ramu mąstyti. Maniau, kad pasaulio grožis yra gražesnis tamsoje, kaip atrodo gražesnis moters kūnas, išradingai uždengtas medžiaga ir grimu. Šiandien žvelgiu į užsimerkusius Vilniaus žibintus, ir suprantu, kad mylėjau ne naktį, o miegančio miesto žariją…

Vilniaus miesto savivaldybė neturi pinigų šviesai. Mes nesumokėjome, nesunešėme užtektinai duoklės, nenusipirkome paketo “jūsų miestas švyti, kol jūs miegat”. Pėstieji išnyra kelyje kraupiais vaiduokliais, kai automobilio žibintai išrauna iš tamsos susiliejančių su naktimi striukų kontūrus. Kelių šimtų metrų ilgio kelionės pavirsta ekstremalia avantiūra, ir baikštesnių piliečių sąskaita didėja taksi firmų pajamos. Savaitgalio vakarais nebešurmuliuoja ant Tauro kalno žiemos linksmybių mėgėjų gvardija su rogutėmis, pabūgusi tamsos, su kuria galinėjasi vos vienas žibintas. Visa tai nėra fatališka, ir atsargumas, atsakingumas, saikingesnis naktinis gyvenimas efektyviai apsaugo eilinį pilietį nuo visų stambiųjų nemalonumų, kurie gali tykoti neapšviestose gatvėse. Bet kaip liūdna…

Miesto žibintai – vienas esmingiausių urbanistinių simbolių. Miesto žibintai paverčia miestą miestu! Kuo įsimintini, nuostabūs, pritrenkiantys yra Niujorkas, Roma, Maskva, Paryžius? Žibintais! Šviesa! Elektrifikuoti, spalvingi, žaižaruojantys, spiginantys miestai, nukonkuruojantys visas žvaigždes ir besikėsinantys nustelbti mėnulį – štai kas įkūnija tą įkvepiančią, gyvą naktį, kurią tariausi mylinti vien dėl jos pačios. Vilnius niekada nebuvo toks budrus ir spiginantis kaip didieji pasaulio miestai. Jo ramus švytėjimas primena jaukų naminį tortą su žvakutėmis: daug daug žvakučių, tarp jų – tarytum nulipdytos iš marcipano bažnyčių, Gedimino pilies bei Arkikatedros figūrėlės, cukrinis televizijos bokšto smeigtukas… Toks šiltas, santūriu aukso blizgesiu apsigaubęs Gedimino susapnuotas miestas – alsuojantis įmigusio milžino kvėpavimu, išoriškai nejudrus, leidžiantis stebėti jį sustingusį. Ir tuomet, kai visi žibintai stovėjo atsimerkę, jie galėjo matyti pavienius svajoklius, kurie mėtydavo akmenėlius į jų atspindžius Neryje, matuodavo žingsniais atstumus tarp bažnyčių ir juokdavosi, trumpam nubaidydami mažą lopinėlį didingos švytinčio miesto tylos.

Dabar miesto žibintai užsimerkę… Skurdžias šviesos properšas kuriantys neišjungtieji šviesstulpiai sutirština tamsą tarp jų ir gailiai sulinguoja nuo vėjo, tarytum šviesos našta, nepadalyta su kaimynais-žibintais, būtų pernelyg didelė. Ir ne gatvių grožio, ir ne savo saugumo pagailiu, žiūrėdama į užmerktas Miesto akis, o pykstu dėl demonstratyvaus, begėdiško (netikro?) skurdo. Kaip tyčia susiluošinęs savo kūną ubagas ištraukia savo pūlinius, kad praeiviai susimokėtų už jiems jo keliamą šiurpą, taip Vilnius valdininkų valia sustoja išvertęs kišenes, ir su gailia prašytojo šypsenėle atveria visų akims purvino sniego krūvas ir menkai apšviestas gatves.

Slogu matyti gestančią naktinio miesto žariją. Įdomu, ar padengtos skolos galės sugrąžinti tai, ką atima iš žmonių užtvindžiusios Vilnių neprašytos sutemos? Ar jie nupirks laimės hormonų, kad nuplautų tą slogumą? Prifarširuos energinėmis tabletėmis privargusią, suirzusią policiją? Sutaisys druskos išėstus batus? Kokiu būdu bus sugrąžinta ta energija, kurią pasiglemžia kasdienė Vilniaus skurdo demonstracija?

Tik žvaigždės ištiesia gestančiam Vilniui savo gležnus pagalbos spindulius… pro užmerktas Miesto akis gali gerai matyti dangų, ir žvaigždes. Žvaigždės šiomis dienomis šviečia ryškiau.

Mėtų skonio maltos mėsos staigmena

Faršas, troškintas konservuotuose pomidoruose – kas gali būti paprasčiau ir skaniau? Bet prie ko čia mėėėtos? Mėėėtos ir mėėėsa? Netgi mėtos arbatoje mane neypatingai žavi, o mėtos šokoladiniame pyrage arba braškių pūtėsiuose iš viso, anot mano receptorių – tik skonio gadintojos. Nesu mėtų fanė, ir iki šiol pripažinau tiktai mėtų-vanilės šaltąją arbatą su laimu. Tačiau dabar aš žinau, kam iš tiesų sutvertos mėtos. Mėtos sutvertos mėsos troškiniui gardinti! Ir jeigu netikite – tiesiog pabandykite. Truputis kvapnių žolelių pavers valstietišką troškinį rafinuotu, gurmanišku, pikantišku patiekalu. Jeigu nemėgstate mėtų, galite staiga pamėgti, o jeigu mėgstate – bandykite būtinai. 😉

Nepamenu, kiek užtrukau begamindama. Šaltinyje nurodyta, kad gaminimui užtenka 40 minučių.

Idėja iš “Lengvi receptai II”

Skonis – 9 iš 10.

Sudėtingumas – 1 iš 5

2 porcijoms reikia:

 • 250 g faršo (aš ėmiau veršieną)
 • svogūniuko
 • aliejaus
 • mažos (400 g) skardinės smulkintų pomidorų savo sultyse
 • prieskonių, pipirų
 • 1 česnako skiltelės
 • druskos
 • švežių arba džiovintų (1,5 a. š.) mėtų

Faršą su trupučiu prieskonių (tinkamų faršui, mėsai) pakepiname keptuvėjė, aliejuje. Bekepdami greitai susmulkiname svogūniuką. Faršą suverčiame į puodą ar troškintuvą, o į keptuvę (neplaudami) suberiame svogūniukus. Kai jie suminkštės, paauksės, supilti ant mėsos. Puodą dedame ant nedidelės ugnies, supilame pomidorus, smulkintas mėtas (naudojau šviežias – tokį nedrąsiai nedidelį ryšelį, bet aromato nepristigo…), pipiriukus, česnaką, ir troškiname pusvalandį, pamaišydami, paragaudami, ir pabaigoje pagardindami druska ar dar kuo, ko gali trūkti skonyje. Man asmeniškai nieko nebetrūko 🙂

Skonis – netikėtas, aromatas – neapsakomas. Ir kas galėtų pagalvoti kad paprastas faršo troškinys taip puikiai pagerinamas paprasta kuklute mėta? 😉